Bierny odpoczynek, siedząca praca oraz brak ruchu często przyczyniają się do pogorszenia stanu kręgosłupa. Rozwijają się wtedy wszelkiego rodzaju wady, schorzenia lub też choroby. Jak zadbać o swój kręgosłup? Sposobów jest wiele, a jednym z nich jest wymiana materaca na model ortopedyczny. Dlaczego warto?

Jak zadbać o bolący kręgosłup?

Zdrowy kręgosłup to marzenie wielu. Brak czasu, chęci czy wiedzy często powoduje, że zaniedbujemy tak ważną część naszego ciała. Niestety, czasu nie da się cofnąć, lecz gdy pojawiają się pierwsze bólowe objawy warto zacząć działać i udać się do lekarza. Jeżeli wizyta u lekarza pierwszego kontaktu nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, najlepiej udać się do fizjoterapety. On zleci odpowiednie badania aby ustalić przyczynę bólu. W zależności od przyczyny wybierze odpowiednie leczenie. Fizjoterapeuci często polecają również zmianę stylu życia – sposobu w jaki się siedzi, więcej aktywności fizycznej, zakup maty do akupresury czy sen na materacu ortopedycznym.

Materace ortopedyczne – czym są?

Materace rehabilitacyjne, inaczej ortopedyczne, zaliczają się do produktów wpływających korzystnie na stan zdrowia. Dobre jakościowo modele posiadają status wyrobu medycznego. Oznacza to, że zostały restrykcyjnie przebadane oraz poddane licznym testom. Poprzez prawidłowe wsparcie kręgosłupa zapewniają niezakłócony odpoczynek przez całą noc. Co jeszcze warto o nich wiedzieć? Mogą być to zarówno materace sprężynowe jak i piankowe. Występują w różnych twardościach – aby cieszyć się wszystkimi prozdrowotnymi właściwościami, trzeba dobrać odpowiednią na podstawie własnych przyzwyczajeń oraz  wagi. Zbyt miękki lub zbyt twardy materac może przyczynić się do pogłębienia wady.

Materace ortopedyczne – jakie są ich cechy?

Decyzja o zakupie materaca zawsze powinna być podjęta na podstawie dopasowania cech materaca do indywidualnych potrzeb użytkownika. Każdy model posiada inne wypełnienie, co nadaje mu unikalne właściwości i dlatego warto przyjrzeć się każdemu materacowi osobno. Grupa materacy ortopedycznych charakteryzuje się dodatkowo wysoką higienicznością i antyalergicznością, co sprawia, że są idealne do sypialni alergików. Nie zawierają substancji szkodliwych dla skóry i układu oddechowego. Świetnie wspierają kręgosłup podczas snu, dzięki czemu są w stanie pozytywnie wpłynąć na bóle pleców pod przebudzeniu. Minimalizują ryzyko powstawania i pogłębiania wad postawy oraz mogą pozytywnie wpłynąć na krążenie. Te wszystkie cechy wspólne sprawiają, że świetnie sprawdzą się w twojej sypialni.

Inwestycja w materace ortopedyczne przekłada się w pozytywny sposób na jakość oraz efektywność naszego snu. Pamiętajmy jednak, że powinny być odpowiednio dopasowane do naszych indywidualnych preferencji oraz wagi czy preferowanej twardości