Wśród niezwykle popularnych ostatnio tematów zdrowotnych, coraz częściej pojawiają się schorzenia kręgosłupa. Aby uniknąć lub zniwelować powstałe już dolegliwości ze strony pleców, powinniśmy oczywiście zadbać o swoją kondycję fizyczną, ale także o pozycję, w jakiej spędzamy niemal 1/3 życia w trakcie snu. W niektórych kulturach preferowane jest spanie na podłodze, które uważa się za najkorzystniejsze dla zdrowia. Są jednak osoby, którym trudno to sobie wyobrazić. Jaki w istocie ma wpływ na nasz organizm noc spędzona na bardzo twardym podłożu?

Spanie na podłodze – Jak wygląda spanie na podłodze?

Jest wiele pomysłów i osoby, które decydują się na wypróbowanie tej metody, mają do niej różne podejście. Są tacy, którzy kładą na parkiecie lub panelach jedynie karimatę, bądź złożony koc. To najbardziej radykalne rozwiązanie, dla miłośników bardzo twardego podłoża.

Inni decydują się na cienki, materac składany. Wydaje się on być pewnym kompromisem. Dodatkowo składany materac do spania pozwala cieszyć się przestrzenią w sypialni w ciągu dnia.

Są wreszcie osoby, które rezygnują z samego łóżka, lecz w ich łaskach pozostaje dobrej jakości materac.

Jak spanie na podłodze wpływa na kręgosłup?

Wybór twardego podłoża do wypoczynku nocnego korzystnie wpływa na redukcję bólu pleców. Kręgosłup chroniony jest przed zapadaniem się i przyjmowaniem nienaturalnych pozycji, które mogą obciążać mięśnie. Ułatwia to relaks oraz zapewnia zdrowy sen.

Zwolennicy spania na podłodze cenią sobie możliwość powrócenia do naszych pierwotnych pozycji, do których ludzki organizm został przystosowany. Pamiętajmy jednak, że wraz z rozwojem cywilizacji, nasze ciała ulegały stopniowej ewolucji i dziś twarda jaskinia mogłaby nam przysporzyć więcej bólu niż relaksu.

Osoby decydujące się spać na niemal gołej podłodze fundują swojemu kręgosłupowi zbędne obciążenia w miejscu jego naturalnych krzywizn. Nie mają one podparcia na zbyt twardym podłożu. W konsekwencji cierpi na tym mocno odcinek lędźwiowy, który w dzisiejszych czasach wymaga szczególnej troski.

Warto również wspomnieć o uciskanych na twardej podłodze naczyniach krwionośnych, pojawiających się skurczach mięśni oraz drętwieniu kończyn. Sen w takich warunkach często jest przerywany w celu znalezienia wygodniejszej pozycji, a co za tym idzie, jakość wypoczynku wyraźnie spada.

Złotym środkiem może się okazać odpowiednio dobrany materac na podłogę, który dobrze wesprze wszystkie odcinki oraz krzywizny kręgosłupa, nie pozwalając się im zbyt mocno zapadać.

Czy spanie na materacu na podłodze jest dobrym pomysłem?

To korzystne rozwiązanie dla naszego układu kostnego, krwionośnego oraz mięśni. Rezygnując z łóżka, odpuszczamy sobie dodatkową amortyzację, którą zapewnia stelaż. Dzięki temu pozycja naszego ciała będzie bardziej stabilna, ciężar równo rozłożony, mięśnie rozluźnione, a krew uzyska swobodny przepływ, by dotrzeć do wszystkich komórek bez opóźnień. Materac na ziemi może wspomagać walkę z wadami postawy oraz niwelować ich powstawanie. Dodatkowo jest to ciekawy sposób na urządzenie designerskiej lub maleńkiej sypialni.

W przypadku pokoi gościnnych sprawdzają się składane materace do spania. Na co dzień mogą być niewidoczne dla oka, a gdy zachodzi potrzeba, z powodzeniem zastąpią łóżko. Wiele osób ma w domach podwójny materac składany, na którym wyśpią się 2 osoby, nawet jeśli metraż nie pozwala na wstawienie dużego mebla, z którego na co dzień nikt nie będzie korzystał. Pamiętajmy jednak, że takie składane materace piankowe są dobrą alternatywą dla kanapy, jako doraźne rozwiązanie. Wybierając materac do codziennego użytku, warto postawić na odpowiednie parametry.

Jaki materac wybrać do spania na podłodze?

Należy zwrócić szczególną uwagę na materiał oraz jakość wykonania takiego produktu. Podłoga jest przecież siedliskiem kurzu, roztoczy i grzybów. Jeżeli kupujesz materac, a nie masz łóżka, koniecznie zdecyduj się na taki o właściwościach antyalergicznych, który jednocześnie łatwo można czyścić.

Bardzo istotną rolę odgrywa także waga materaca. Leżąc na podłodze, wymaga on regularnego wietrzenia. Wybierz więc taki, który bez problemu podniesiesz, by raz w tygodniu oprzeć o ścianę.

Materac, który nie otrzyma amortyzacji ze strony łóżka, nie powinien być zbyt miękki, bo ciało zapadłoby się w nim jeszcze mocniej niż gdyby leżał na stelażu. Dodatkowo bardzo szybko by się odkształcił, przez co nie gwarantowałby właściwego wsparcia dla pleców oraz mięśni.

Jeśli więc preferujesz spanie na podłodze, wybierz materac z pianki termoelastycznej lub wysokoelastycznej. Dopasowują się one do kształtu ciała oraz jego temperatury, nie sprzyjają rozwojowi bakterii, a ich waga jest stosunkowo niewielka.

Kto nie powinien spać na podłodze?

Zdecydowanie nie poleca się takiego rozwiązania osobom z artretyzmem, reumatyzmem, czy cierpiącym na inne choroby stawów. Im bliżej podłoża, tym często bywa chłodniej. Niska temperatura podczas snu może niekorzystnie wpływać na samopoczucie takiej jednostki.

Nie ma co prawda przeciwwskazań dla kobiet ciężarnych, jednak z kładzenie się i wstawanie z podłogi w zaawansowanej ciąży nie jest najłatwiejszym zadaniem, szczególnie gdy czynność tę trzeba powtarzać nawet kilkakrotnie w ciągu nocy. Tak samo może być przez pewien czas po porodzie.

Przed podobnym problemem stają osoby starsze, którym najłatwiej będzie wstać z niezbyt wysokiego łóżka.

Osobami, które również dobrze powinny przemyśleć temat spania na samym materacu, są alergicy. Leżąc bliżej podłogi, narażeni są na wdychanie większej ilości kurzu, grzybów i roztoczy. Bardzo ważnym w ich przypadku jest wybranie materaca antyalergicznego, którego pokrowiec można prać w wysokiej temperaturze i oczywiście bardzo dokładna higiena podłogi w sypialni.

Jakie materace Hilding wybrać do spania na podłodze?

Są osoby, które zaczynają przygodę ze spaniem na podłodze, kupując najtańszy składany materac z gąbki. To najprostszy sposób do tego, by nabawić się problemów z kręgosłupem. Miękka pianka szybko się odkształci.

Marka Hilding gwarantuje jakość oraz nieustannie wychodzi naprzeciw najnowszym trendom. Dlatego w bogatej ofercie znajdziesz modele, które doskonale sprawdzą się na gołej podłodze.

Świetnym przykładem jest Hilding Rumba. Lekką i przewiewną konstrukcję zawdzięcza on wysokoelastycznej piance Velvet Touch. Posiadany zaś przez niego pokrowiec Elips możesz prać w pralce w temperaturze 60 stopni, dzięki czemu z łatwością pozbędziesz się niechcianych lokatorów.

Do spania na podłodze warto też rozważyć model Hilding Rock and Roll wykonany z wysokoelastycznej pianki. Jej struktura pozwala na maksymalną cyrkulację powietrza, a co za tym idzie wysoką higienę snu. Dzięki temu, że jest dwustronny, możesz wybrać sobie już w trakcie użytkowania, który poziom twardości zapewnia Ci lepszy komfort. Wszyte w pokrowiec uchwyty ułatwią przewracanie oraz wietrzenie materaca.

Spanie na podłodze ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Opinie jednak w dużej mierze uzależnione są od warunków, które dane jednostki sobie zapewniły, a także od ich indywidualnych przypadłości, stylu życia, czy chociażby ciężaru ciała. Jest to pomysł godny uwagi, lecz wypróbuj go zanim pozbędziesz się swojego łóżka.

Opracowane przez zdrowykregoslup.pl