Masz problemy z zasypianiem? Już dziś warto przyjrzeć się bliżej swojej dolegliwości i poszukać przyczyny. Bezsenność jak alarmują specjaliści od zdrowego snu i zdrowia psychicznego nie tylko wiąże się z długotrwałym procesem zaśnięcia, ale także z częstym wybudzaniem się. Sen jest niezbędny dla naszego organizmu i nie możemy lekceważyć nawet pierwszych objawów bezsenności, bowiem może to całkowicie rozregulować naszą gospodarkę hormonalną i homeostazę. Co w konsekwencji zmusi nas do leczenia farmakologicznego i wpłynie na nasze życie zawodowe jak i osobiste.

Dlaczego człowiek potrzebuje snu?

Sen dla człowieka to jeden z najważniejszych procesów życiowych i filar równowagi organizmu, jak i prawidłowego rozwoju. W czasie dobrego snu jesteśmy w stanie wystarczająco zregenerować nasz mózg i całe ciało do dalszego działania – ustępuje zmęczenie i przeciążenia organizmu nagromadzone przez cały dzień, a także rozluźniamy kręgosłup i nogi.

W trakcie snu także pobudzamy nasz hormon wzrostu, który jest nam niezbędny do odnawiania komórek i utrzymania mięśni, kości i tkanek. Ponadto, w trakcie snu wydziela się melatonina, która jest niezmiernie ważna dla funkcjonowania naszego zegara wewnętrznego.

Najłatwiej chyba będzie nam zrozumieć, dlaczego sen jest ważny na przykładzie osoby, która narzeka, że danej nocy się po prostu nie wyspała. Z pewnością zauważyliście, że takie osoby są nad wyraz rozdrażnione, ich koordynacja ruchowa jest bardzo spowolniona a nawet mają problemy z ekspresją i dobieraniem słów w wypowiedziach. Długotrwały problem z zasypianiem zatem może prowadzić do zubożenia naszej sprawności intelektualnej jak i osłabienia psychicznego mózgu oraz fizycznego naszego ciała.

Skąd biorą się problemy z zasypianiem?

Problem z bezsennością jest bardzo poważny i może się składać z wielu czynników. Nasz organizm może mieć problem z wytwarzaniem odpowiedniej ilości melatoniny w szyszynce. Hormon ten jest odpowiedzialny właśnie za nasz rytm dobowy i pragnienie snu, gdy jesteśmy zmęczeni. Problem z bezsennością może także pojawić się w wyniku strachu przed nieprzespaną nocą – wówczas wpadamy w tzw. błędne koło i nasz organizm nie do końca wie, co ma robić, czy właśnie zasypiać, czy może korzystać z zapasu energii i aktywnie działać.

Oczywiście, stresujący tryb życia często też jest źródłem bezsennych nocy. Nie każdy potrafi się zrelaksować i na dłuższą chwilę przed snem zapomnieć o swoich problemach. Specjaliści informują także, że połowa przypadków bezsenności ma związek z zaburzeniami psychicznymi – takimi jak: zaburzenia lękowe, depresja, natrętne myśli, nerwica czy choroba afektywna dwubiegunowa.

Tak samo problemy z zasypianiem mogą się pojawić u osób chorujących na poważne choroby typu: choroba niedokrwienna serca, nadczynność tarczycy, choroby płuc, astma, choroba Parkinsona czy choroba Alzheimera.

Na dolegliwości związane z brakiem snu również często narzekają kobiety w ciąży. Brak snu w ciąży to niestety bardzo przykry objaw, bowiem kobieta i dziecko na każdym etapie rozwoju płodu potrzebują bardzo wiele odpoczynku i regeneracji.

Bezsenność w ciąży zgłasza bardzo wiele kobiet, szczególnie dręczy je problem związany z wczesnym wybudzaniem się lub kilkukrotnym budzeniem się w ciągu sennego odpoczynku. Brak snu wpływa negatywnie na układ nerwowy, co w konsekwencji może się objawiać trudnościami w koncentracji, osłabieniem, a także słabszą odpornością i podatnością na choroby.

Rodzice również dobrze znają problem z zasypianiem dziecka. Często jest wynikiem poważnych zaburzeń m.in. zespół niespokojnych nóg, zaburzenia oddychania w czasie snu, a także kolka, refluks, dolegliwości bólowe, infekcje, ząbkowanie.

W jaki sposób lepiej się wysypiać?

Bardzo wiele osób narzeka na problemy z zasypianiem, jednak nie zdają sobie sprawy z powodów tych dolegliwości i w jaki sposób sami mogą sobie pomóc, aby mieć zdrowy i dobry sen. Warto samemu przed sobą rozliczyć się z problemów bieżącego dnia, uświadomić sobie co nas dręczy, bo często problemy związane z pracą albo rodzicielstwem absorbują nasze myśli na tyle, że nie jesteśmy w stanie w pełni odpocząć.

Warto także zanim zaplanujemy przespanie całej nocy ograniczyć spożywanie tłuszczowych posiłków oraz typowych używek, czyli kawy, herbaty i alkoholu tuż przed snem, które mają działanie pobudzające, czyli odwrotne do tego, które chcemy uzyskać.

Zadbajmy także o higienę i kulturę snu, czyli przyzwyczajmy swój organizm do stałego zasypiania w wyznaczonych godzinach, nie nadużywajmy drzemek w ciągu dnia, a w swoim pokoju stwórzmy prawdziwą oazę snu – przewietrzmy pomieszczenia, usuńmy wszelkie zegary, które mogą nas rozpraszać, może nawet zrezygnujmy z oglądania telewizji lub korzystania z komputera przed snem. Eksperci doradzają, aby przed snem pomedytować albo posłuchać lekkiej, kojącej muzyki na sen, w internecie z pewnością znajdziecie odpowiednią playlistę, która ukoi wasze myśli i pozwoli zasnąć. Takie stałe nawyki dla naszego mózgu sprawią, że organizm chętniej będzie kojarzył daną porę z zasypianiem i bardzo możliwe, że wszelkie kłopoty ze snem odpuszczą szybciej niż nam się wydaje.

Jak dobrać materac i łóżko, aby zapewnić sobie zdrowy sen?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy również z tego jak ważne jest miejsce w którym śpimy, a dokładniej nasze łóżko i materac na którym układamy swoje ciało do snu. Materac odgrywa ogromną rolę w procesie naszego snu i warto przed zakupem poważnie się zastanowić nad wyborem i dopasować go do naszych potrzeb jak i schorzeń, jeśli takie posiadamy.

Problemy z zasypianiem mogą właśnie objawiać się przez to, że mamy niewygodny, za krótki, za cienki materac, wówczas w każdej pozycji nasze ciało się męczy i nie zasypiamy z przyjemnością a zazwyczaj z ekstremalnego zmęczenia i silnej potrzeby snu. To nie jest zdrowe, dlatego przy wymianie łóżka i materaca zastanówmy się nad ich rozmiarem oraz nad wypełnieniem materaca.

Przykładowo, jeśli zależy nam na wysokim komforcie odpoczynku nocnego możemy zastanowić się na wyborem łóżka kontynentalnego, które wyróżnia się kilkoma warstwami materacy o różnych właściwościach by zagwarantować wygodę i odprężenie, dodatkowo takie łóżko może pięknie się komponować z naszym wnętrzem, tak jak w przypadku łóżka Hilding Glamour, które wspaniale się komponuje w eleganckich, stonowanych wnętrzach. Jeśli jednak zależy nam na lekkim, bardziej nowoczesnym wyglądzie możemy wybrać łóżko kontynentalne Hilding Eclectic.

Wybór materaca, który zapewni nam zdrowy sen to bardzo poważne wyzwanie – wiele zależy od naszych preferencji i stylu życia, jeśli np. lubimy sport, aktywność to możemy wybrać materac piankowy wysokoelastyczny Hilding Rock&Roll, który cechuje się ogromną kulturą wypoczynku, dzięki siedmiu wyprofilowanym piankom, które dbają o nasz komfort snu w tych wszystkich partiach ciała w których potrzebujemy pełnej regeneracji. Jeśli szukamy materaca dla młodego człowieka, np. nastolatka możemy również spotkać się ze specjalnym, dedykowanymi materacami młodzieżowymi, które cechują się trwałością i wysoką elastycznością, tak jak w przypadku materaca Hilding Breakdance.

Jak poprawić jakość snu domowymi sposobami?

Jeśli mamy problemy z zasypianiem na początek warto spróbować leczenia naturalnego, czyli zastosować na problemy ze snem domowe sposoby takie jak: napary z ziół, które jednocześnie wyciszą nasze myśli, ukoją zmęczony organizm oraz sprowokują nasz mózg i ciało do odpoczynku. Często jest to bardzo skuteczny sposób na bezsenność, możemy także zmienić naszą codzienną dietę, prawdopodobnie duża ilość tłuszczów i cukrów nie pomaga nam w zaśnięciu. Kolejnym sposobem na bezsenność sprawdzonym od wielu lat jest także wypicie szklanki ciepłego mleka przed snem.

Domowym sposobem na problemy z zasypianiem z pewnością może być przewietrzenie całego mieszkania czy pokoju, w którym zasypiamy. Badania pokazują, że dotleniony mózg dużo łatwiej i chętniej zasypia. Natomiast u kobiet w ciąży sposobem na bezsenność będzie spanie na lewym boku. Kobiety w ciąży w walce z bezsennością mogą także przyjmować dodatkowe dawki magnezu, który wzmocni ich organizm a jednocześnie spowoduje, że będą miały większą ochotę na sen. Można także spróbować zastosować lekkie leki bez recepty na sen.

Kiedy udać się do lekarza mając problemy z zasypianiem?

Z pewnością nie warto ignorować wszelkich objawów bezsenności i jeśli odczuwamy, że brak snu bardzo mocno wpływa na nasze życie, koncentrację i relacje międzyludzkie warto skontaktować się ze specjalistą, który pomoże nam ustalić pierwotną przyczynę bezsenności. Jeśli jednak bezsenne noce przydarzają się co jakiś czas może warto wybrać się do lekarza rodzinnego, który zleci podstawowe badania, na początek przepisze lekkie, doraźne leki lub wskaże jak zadbać o higienę snu, może dzięki temu unikniemy długofalowych skutków bezsenności i unikniemy długiego leczenia pod okiem specjalisty.

Pamiętajcie, że nie warto się męczyć, lecz warto się dobrze wyspać.

Opracowane przez zdrowykregoslup.pl