Osoby, które cierpią na ciągłe bóle pleców oraz kręgosłupa powinny spać na specjalnych materacach, które będą nie tylko chronić przez zwyrodnieniami, a także pomogą regenerować zmęczone ciało oraz mięśnie po aktywnym dniu. Przyjrzyjmy się zatem, jaki wpływ ma dobrze dobrany materac na zmniejszenie bólu w kręgosłupie oraz jaką twardość kręgosłupa i wypełnienie należy wybrać, aby cieszyć się zdrowym snem bez poczucia bólu i dyskomfortu po porannej pobudce. Poniżej znajdziecie także ciekawy ranking materacy, które pomogą osobom ze schorzeniami kręgosłupa.

Czy istnieje materac na kręgosłup?

Oczywiście, że tak. W dobie dzisiejszej pracy w korporacjach za biurkiem i przed komputerem nie mamy czasu na to, aby zadbać o swój kręgosłup i często dokucza nam bolesne ukłucie w plecach, czy także w odcinku szyjnym. Z pomocą i odpowiedzią na ten bolesny problem schorzeń pleców oraz kręgosłupa przychodzą specjaliści od zdrowego snu i materacy rehabilitacyjnych, jak i ortopedycznych.

Takie materace są oczywiście wyrobem medycznym i mają liczne potwierdzenia ze strony wykwalifikowanej kadry rehabilitacyjnej. Oczywiście materace na kręgosłup nie są tylko przeznaczone dla osób ze schorzeniami kręgosłupa i jego zwyrodnieniami, ale także dla osób, które są podatne na przeciążenia – pracownicy biurowi, pracownicy fizyczni. Takie materace na kręgosłup zalecane są także tymczasowo dla osób po wypadkach, urazach kręgosłupa. Idealnie sprawdzają się podczas rehabilitacji.

Jaki wpływ na zmniejszenie bólu kręgosłupa ma materac?

Dobrze dobrany materac na kręgosłup przede wszystkim dba o regenerację całego naszego ciała w trakcie wypoczynku i snu. Certyfikowane materace zmniejszające ból kręgosłupa są wykonane przede wszystkim z materiałów, które dokładnie dopasowują się do naszego ciała, dzięki temu mamy cały czas stałe podparcie nie tylko kręgosłupa, ale także dla szyji, ramion, kolan.

Ponadto jego podstawowym zadaniem jest rozluźnienie mięśni przykręgosłupowych lub mięśni kończyn górnych i dolnych oraz miednicy. Dodatkowy wpływ materaca rehabilitacyjnego, że z pewnością pokryty jest powłoką antyalergiczną, która zminimalizuje ryzyko wznowienia alergii do minimum.

Jaki materac wybrać na chory kręgosłup?

Jeśli właśnie zastanawiacie się nad wyborem materaca wygodnego i dopasowanego do waszego kręgosłupa bardzo ważne jest, aby sprawdzić go przed zakupem – nie tylko z perspektywy jego wypełniania oraz funkcji, ale także czy po prostu jest dla nas wygodny – warto pamiętać o tym, że zakup dobrego materaca na chory kręgosłup to bardzo indywidualne, subiektywne uczucie. Często osoby cierpiące na bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym wybierają materace piankowe lub sprężynowe kieszonkowe. Dużym uznaniem cieszą się oczywiście popularne materace piankowe termoelastyczne, które zapewniają nam ciepłe otulenie w trakcie snu i komfort po przebudzeniu.

Jednym z takich materacy na kręgosłup, które cieszą się statusem certyfikowanych wyrobów medycznych mogą być materace Sleepmed. Są to materace medyczne, które dbają o podparcie naszego kręgosłupa i ciała, aż w siedmiu najważniejszych miejscach, do tego idealnie się sprawdzą dla osób, które bardzo długo leżą w łóżku i nie mogą wykonywać żadnej aktywności fizycznej. Materace SleepMed są tak skonstruowane, aby odprowadzać wszelką wilgoć oraz roztocze z powierzchni na której śpimy. Dodatkowo jak każdy dobry materac na chory kręgosłup posiada powłokę antyalergiczną, która chroni śpiącą osobę przed roznoszącym się roztoczem i drobnoustrojami.

Czym powinien charakteryzować się materac na kręgosłup?

Dobry materac medyczny i ortopedyczny do spania przy chorobach kręgosłupa, ale i nie tylko powinien przede wszystkim pod naciskiem naszego ciała dopasowywać się w takim stopniu, aby wytworzyć dla kręgosłupa idealną pozycję i delikatną krzywiznę w formie literki S.

Ponadto, dobrze dopasowany materac ortopedyczny powinien być wybrany również według naszego wzrostu – niewyobrażalne jest, aby osoba, która cierpli na dolegliwości kręgosłupa spała na zbyt krótkim materacu – pamiętajmy też, że nasze ciało musi mieć podparcie w każdym miejscu, bowiem nie sprzyja to przepływowi krwi.

Wybierając odpowiedni materac dla chorego kręgosłupa należy rozważyć swój wybór także pod kątem naszych chorób – osoby, które cierpią na skoliozę powinny mieć twardszy materac, natomiast osoby, które borykają się z kłopotem pogłębionej lordozy powinny wybrać materac o mniejszej twardości. W tym schorzeniu powinniśmy spać na lekkich, delikatnie miękkich podłożach, aby przybrać naturalną pozycję, nie obciążającą naszego kręgosłupa.

Zdecydowanie nie warto wybierać materacy sprężynowych i bonnelowych, które są wypełnione metalowymi zwojami sprężyn, dzięki czemu nie mamy możliwości dostosowania swojego ciała ani wagi do podłoża. Sprężyny te są równomiernie rozłożone na całej długości oraz szerokości materaca. Podobna sytuacja jest także w przypadku tanich materacy piankowych, które nie są we wnętrzu wzbogacone dodatkowymi warstwami punktowych pianek, które zapewniają nam pełną ochronę kręgosłupa w każdej pozycji.

Dobry materac na kręgosłup oraz dla osób z rożnymi schorzeniami układu kostnego powinny dbać również o to, aby wybierać materace ze specjalnymi powłoczkami przeciwalergicznymi, dzięki temu nasz materac będzie jeszcze dłużej żywotny i dodatkowo unikniemy ryzyka alergii.

Czy twardość materaca ma wpływ na ból kręgosłupa?

Jak najbardziej, dobrze dobrana twardość materaca sprawi, że po pewnym czasie przestaniemy odczuwać bóle kręgosłupa a sen stanie się naturalny i bez pobudek w nocy. Jak wybierać twardość materaca podczas zakupu? Najlepiej będzie się sugerować oznaczeniami, które pojawiają się na metkach materacy, bowiem skala twardości jest dostosowana do naszej wagi. Oczywiście nie zapomnijmy także, by zrobić praktyczny test materaca. 

Wedle najpopularniejszej skali: wybierzmy twardość H1, czyli materace miękkie dla osób do 60 kg, w tym dzieci. W skali twardości materacy znajdziemy twardość H2, czyli materace średnio miękkie, które są przeznaczone dla osób o wadze od 50 do 80 kg. Twardość H3, czyli materace średnio twarde są specjalnie dla osób, które ważą od 80 do 100 kg lub mniej. Natomiast ostatnia, wyróżniona twardość H4 będzie odpowiednia dla osób ważących powyżej 100 kg.

Jakie modele materacy Hilding pomogą przy bólu kręgosłupa?

W ofercie sklepu Hilding znajdziemy kilka wyrobów medycznych, które nie tylko będą idealnie podpierać nasz kręgosłup, ale także zmniejszą ból w mięśniach i zmęczonych partiach ciała.

Zacznijmy zatem od propozycji materaca Hilding Fandango, który jest przeznaczony nie tylko dla osób z urazami kręgosłupa, ale także dla osób z większą wagą ciała oraz preferujących sen na twardym podłożu, dzięki czemu mogą rano wstać z łóżka bez problemów. Tak wysoką, optymalną twardość zawdzięczamy warstwie filcu oraz kokosu, którego wewnątrz są powiązane elementami z lateksu. Taki materac gwarantuje nam dobrą sprężystość i elastyczność w trakcie snu.

Kolejną propozycją materaca do spania będzie materac Hilding Makarena. To materac sprężynowy, który wyróżnia się prozdrowotnymi właściwościami  sprężyny we wkładzie tego materaca są osobno zapakowane w specjalnych woreczkach, dlatego oddziałowują na nasze ciało indywidualnie. Materac ten jest zbudowany tak, że z jednej strony mamy płytę lateksową a z drugiej strony wykorzystana jest termoelastyczna pianka Visco. Materac Hilding Makarena możemy kupić w wersji z powłoczką Elips lub Merced o wysokim stopniu elastyczności.

Dla seniorów oraz osób z wadami kręgosłupa w ofercie marki Hilding możemy znaleźć materac Hilding Pasodoble, który zapewnia nam solidne podparcie dla całego kręgosłupa. Materac ten jest stworzony z sizalu, czyli naturalnego włókna agawy oraz z warstwy maty kokosowej. To połączenie sprawi, że będziemy spać na elastycznym i jednocześnie odpowiednio twardym podłożu w trosce o zdrowy sen.

Bardzo popularnym wyborem jest również materac Hilding Rumba, który stworzony jest z pianki wysokoelastycznej Velvet Touch oraz pianki termoelastycznej Visco. Ta solidna konstrukcja materaca sprawi, że nasze ciało nie będzie się zapadać w trakcie snu, tylko ciało będzie miało odpowiednie, elastyczne podparcie na całej długości. Dodatkowo, warstwa z pianki Velvet Touch ma aż siedem różnych stref twardości, które dają podwyższoną elastyczność dla miejsc narażonych na nacisk w trakcie snu.

Ostatnią propozycją dostępną w sklepie Hilding będzie materac Hilding Salsa. Wkład tego materaca jest po brzegi wypełniony pianką FlexiFoam, która zapewnia doskonałą elastyczność. Materac ten zmniejsza napięcie mięśni i rozkłada siłę działania na wszystkie partie zmęczonego ciała. Ponadto jest to model materaca, który zyskał certyfikat o właściwościach przeciwdziałania powstawaniu odleżyn. Idealnie sprawdzi się dla osób leżących oraz niepełnosprawnych.

Opracowane przez zdrowykregoslup.pl